Πολυμέρειο Γενικό Λύκειο Ζαγοράς

Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 21/3/2014

Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης 21/3/2014

87926-logo

Το σχολείο μας θα πραγματοποιήσει εκδήλωση για την Ημέρα της Ποίησης την Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014.

Θα απαγγελθούν ποιήματα Ελλήνων και Άγγλων ποιητών και θα ακολουθήσει ανάλυση και σύγκριση τους, καθώς και δραματοποίηση ποιήματος του Καβαφη.

Την επιμέλεια της εκδήλωσης θα έχουν οι φιλόλογοι του σχολείου μας Μαρία Μαθινού, Μαργαρίτα Παπαθανασίου και Συραγώ Λιάτζουρα και η καθηγήτρια Αγγλικών Βασιλική Μάλκα.

Ομάδα Α: Την ημέρα ποίησης με την επιμέλεια της καθηγήτριας Παπαθανασίου Μαργαρίτας οι μαθητές θα αναγνώσουν αποσπάσματα απο το έργο του Δ. Σολωμού "Ελευθεροι Πολιορκημένοι". Θα ακολουθήσει ανάλυση τίτλου και στίχων του ποιήματος με σκοπό να εκμαιευτούν οι ηθικές του αξίες και τα διδάγματά του. Θα συμμετέχουν οι μαθητές της Β' Τάξης : Τέζα Ελισάβετ, Γεωργούδη Τόνια, Ντουκλανίδη Μαρτίνα

Ομάδα Β: Οι μαθητές της Α' Τάξης με την επιμέλεια της καθηγήτριας Μαθινού Μαρίας θα αναπαραστήσουν με δραματοποίηση το περιεχόμενο του ποιήματος του κορυφαίου παγκοσμίως ποιητή Κωνσταντίνου Καβάφη, Ιθάκη. Μαζί με τους μαθητές θα συμμετέχουμε όλοι σε ένα ταξίδι που κλείνει μέσα του τη σοφία το ανήσυχο πνεύμα του Ελληνισμού. Είναι ένα ταξίδι που αποκτά συμβολικό χαρακτήρα για κάθε μεγάλο και υψηλό ιδανικό. Άλλωστε, αυτός είναι ο πλούτος της ζωής.  Συμμετέχοντες μαθητές: Καμβρογιάννη Μαρία, Κουλοβαχάτου Μαρία, Κουρελάς Λαυρέντης, Νίκου Πάντος, Οσμερια Ελεωνόρα, Σιώρου Νίκη, Ψαθα Ιωάννα, Ψαθάς Νίκος

Ομάδα Γ: Βιογραφία Σαίξπηρ και Ραντγιαρντ Κιπλινγκ. Με την επιμέλεια της καθηγήτριας Αγγλικών, Μάλκα Βασιλικής, θα προβληθεί παρουσίαση Powerpoint της ανάλυσης του ποιήματος Σονέτο 77 και του "Εάν" του Κίπλινγκ απο μαθήτριες του Β2.

Ομάδα Δ: Με την επιμέλεια της φιλολόγου Λιάτζουρα Συραγώς, θα πραγματοποιηθεί απαγγελία του ποιήματος του Βάρναλη "Εάν" (παρωδία) κατ' αντιπαράσταση απο μαθήτριες του Β1. Απαγγελία της "Μελαγχολίας" του Καβάφη κατ' αντιστοιχία του "Σονέτο 77" απο μαθήτρια της Θεωρητικής Κατεύθυνσης. Κοινωνική Ποίηση: παρουσίαση του Ρίτσου - ομιότητες με το "Στόχο" του Αναγνωστάκη.

Τελευταία Ενημέρωση (Τρίτη, 18 Μάρτιος 2014 18:49)

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2012 JoomlaWorks Ltd.